X

مواد اولیه

فرش؛ ایرانی ترین کالا مواد اولیه

مواد اولیه فرش های دستباف

پشم:

در فلات پهناور ایران علی رغم خشکی نسبی آب و هوای آن، مراتع سرسبزی برای پرورش دام وجود دارد. در دامنه های کوه های البرز و رشته کوه زاگرس به ویژه در نواحی سنندج و کرمانشاه و نواحی شمال خراسان و بلوچستان و نقاط مرکزی ایران گوسفندانی پرورش می یابند که پشم های مرغوب آنها در تهیه ی فرش های بادوام و مناسب به کار می روند.

نژادهای معروف گوسفندان ایران عبارت اند از: قره گل، ماکوبی،سنجابی، کردی، افشاری، بلوچی، قزل، کلکوهی، مغانی، بختیاری، نائینی و سنگسری.بیشتر گوسفندان ایران از نوع نژادهای با پشم ضخیم هستند و متجاوز از 65 تا 70 درصد پشم آنها از نوع هتروتیپ است.بر اثر این کیفیت تار پشم زبرتر، ضخیم تر و مستحکم تر بوده و برای قالی بافی کاملا مناسب است.

پشم های سفیدرنگ خاصیت رنگ پذیری بهتری نسبت به سایر پشم ها دارند لذا بیشتر مطلوب رنگرزان هستند.

پشمی که برای بافت قالی انتخاب می گردد باید دارای خصوصیات ویژه ای باشد. قطر پشم های مناسب برای قالی بافی در حدود 30تا 40 میکرون است.

 

پشم و کرک مواد اولیه فرش دستباف

 

کرک:

کرک یکی از مواد تشکیل دهنده ی قالی های ظریف و نسبتا گران قیمت است. کرک در اصطلاح به پشم های نرمی که روی بدن گوسفند و بز و شتر روئیده و به هنگام شانه کردن بدن این حیوانات بین دندانه های شانه گیر می کنند، گفته می شود.

با توجه به کثرت قالیچه های موجود در بازار، که به غلط به قالیچه های کرکی معروف هستند،به خوبی مشخص می شود که امکان ندارد این قالیچه ها از پشم هایی که با این طریق به دست می آیند بافته شود، بلکه پشم های ظریف خارجی مانند "مرینوس" هستند که پرز این قبیل قالیچه ها را تشکیل می دهند.

 

پنبه:

الیاف پنبه ای به طور گسترده در قالی بافی به کار می روند، به طوری که می توان گفت که تار و پود بیشتر فرش های ایران از پنبه است.

از ویژگی های مهم الیاف پنبه استحکام آن است. الیاف پنبه به دلیل خاصیت کششی کمتری که در مقایسه با الیاف پشمی دارند برای تار و پود قالی مناسب تر هستند.

از الیاف پنبه ای نمی توان برای پرز قالی استفاده کرد.در موارد بسیار نادری دیده شده است که پنبه را براق و ابریشم نما کرده و فرش های ابریشمی تقلبی از آن بافته اند. گاهی برای پودگذاری به جای پنبه از الیاف ویسکوز بهترین روش این است  که الیاف مشکوک را در آب خیس کنند. الیاف ویسکوز بعد از این عمل به راحتی پاره می شوند، در حالی که پنبه مقاوت بیشتری از خود نشان می دهد.

 

ابریشم:

الیاف ابریشم یا از پیله ی کرم  ابریشم به دست می آید و یا به صورت مصنوعی تولید می شوند که البته نوع مصنوعی آن برای بافت فرش چندان مناسب نیست.

بافت فرش با الیاف ابریشمی کاری بسیار دقیق و پر زحمت است ، به این دلیل همیشه فرش های گران بها و با رج شمار بالا را همیشه با آن می بافند.گاهی از ابریشم برای برق و جلا دادن و برجسته نشان دادن طرح و نقش ، استفاده می کنند ،از جمله فرش های گل ابریشم نائین ، کاشان ، تبریزو بیرجند.یا اینکه به انوان تارو پود آن را به کار می برند.

 

 

دی ان ان